2420/754
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Bordlampestel af bruneret messing. Afbryderhus og fatningshus af bakelit. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 45.
Fingermøtrik på top mangler. Afbryderknap med afslag. Skærmholderben med skævheder og senere reparation ved samling. Desuden almindelig alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og anløbninger.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud