Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Stor vase af lertøj modelleret med indridsede mønstre i relief. Delvis dekoreret med lys glasur med brune og lilla elementer. Sign. monogram. Unik. H. 21,5. Diam. ca. 18.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med krakeleringer i glasuren. Fodrand med flere afslag.
Moderne kunst og design, 24. september 2024
11 bud