Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse
Portræt af Benedicte Gertrud von Ingenhaef, f. 1706, d. 1728, gift med generalmajor Niels Rosenkrantz Schack. Usigneret. Betegnet på bagsiden Lövenborg no. 14. Olie på lærred. Oval. 65×49.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 548, 1990 nr. 417.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024
17 bud