“Musselmalet Helblonde med guld”. Dele af middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i underglasur blå og guld, bestående af 8 dybe tallerkener nr. 1049, 10 middagstallerkener nr. 1085, 8 frokosttallerkener nr. 1086, 6 kagetallerkener nr. 1087, 12 kagetallerkener nr. 1088, 12 par kaffekopper nr. 1035, kande nr. 646, flødekande nr. 1032, sukkerskål nr. 1113, sættebakke nr. 1195, terrin med underfad nr. 1109, lågfad nr. 1129, tre større og mindre ovale fade nr. 1147, 1148 og 1149, asiet nr. 1115, sauceskål med låg nr. 1106, saucekande nr. 177, 2 æggebægre nr. 542, lågkrukke nr. 358 og peberbøsse nr. 711. “Musselmalet Helblonde”. Flødekande nr. 1032, bæger nr. 1015 og kagetallerken nr. 1088. “Musselmalet Halvblonde med guld”. Ovalt fad. “Musselmalter Halvblonde”. 4 thekopper nr. 656 + 2 ekstra underkopper, 3 saltbøsser nr. 480 og peberbøse nr. 467. “Musselmalet Riflet”. Bæger nr. 478. (87)
En dyb tallerken med minimale kanthak på bagsiden. Sauceskål med minimalt afslag under guld på låg. Let slitage på guld. Halvblonde thekopper 2. sort. 8 skårede tallerkener samt bladformet asiet medfølger.
Varia, 27. juni 2013
15 bud