2312/247
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og pink emaljefarve med de otte udødelige samt bølgeformationer, indvendigt med Shouxing og hjort. På stand af udskåret træ med indlægninger af metaltråd. Guangxu og fra peioden, 1874–1908. H. 7,5. Diam. 22. (2)
Mindre kanthak. Områder af emaljeglasur med brændingsfejl. Sokkel med afslag, limet, dele af indlægninger mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag
78 bud