1831/863
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Horisont”. Udfoldelig væglampe af grålakeret metal og aluminium. Udført og mærket hos Fog & Mørup. Maks. L. 84.
Litteratur: Fog & Mørup katalog 1960'erne.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Amerikansk stik. Manglende skrue ved skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag