2447/576
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 719”. Lænestol med stel af originalt rødlakeret bøg. æde samt ryg udspændt med flagline med messingnitter. Løse hynder i sæde samt nakke betrukket med sandfarvet kanvas. Formgivet 1968. Udført hos snedkermester Joahnnes Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Afskaldniner. Tørrevner. Pletter og smuds. Senere stof ved nakke.
Vurdering