1835/2060
Herrearmbåndsur af stål. Model Navitimer Chrono-Matic, ref. 1806. Automatisk værk med dato. Sort urskive med to sub-dials. Monteret med senere lænke af stål med foldespænde. Omkreds ca. 20,5 cm. Diam. 47 mm. 1960–70'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladiske ridser og mærker. Uoriginal lænke. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 29. august 2018
Vurdering
Hammerslag