2407/​136

Hermann Carmiencke (f. Hamborg 1810, d. Brooklyn 1867)

Parti fra Silkeborg vandmølle. Sign. på bagsiden J. H. Carmiencke, 1847. Olie på plade. 21×26,5.

Den gamle vandmølle i Silkeborg blev formentlig opført i middelalderen. Herfra kunne den bruges til at udnytte strømmen fra Gudenåen, indtil den blev lukket i forbindelse med opførslen af Papirfabrikken i 1844. Kopi efter Andreas Thomas Juuel. Originalen er udstillet på Museum Silkeborg.

Let slid langs højre side. Få mindre afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. februar 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK