2339/133
“Berlinois/Chr. VIII”. Vinservice af glas, hovedparten med glat kumme, enkelte med båndskibning, stilk med knap. 19.-20. årh. H. 7,5–13. (32)
Glat: 3 hvidvin 4 dessertvin 2 dessertvin 16 portvin 2 snaps
Glat med med båndslibning: 5 snapseglas
Varierende højder. Almindelig brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. september 2023
Vurdering
Hammerslag