886/​2026

Skt. Petersborg-mester, 1896-1908

Russisk cigaretetui af sølv, indvendig forgyldt, kryds-riflet design, låg støbt med den kejserlige russiske dobbeltørn, lås af guld prydet med cabochonsleben syntetisk safir, indvendige bl. a. indgraveret “Overgartner N. Christensen, Hvidøre, fra Kejserinde Dagmar”. Mestermærke JT, guardein A. Romanov i Skt. Petersborg 1896–1908, lødighed 88. Vægt ca. 172 g. H. 8,5. L. 9. Hertil medfølger to breve, ét (dateret 1923) fra Kejserinde Dagmars hofdame, Cäcilie Grünwaldt, til N. Christensens niece, Ingeborg Winther, der bekræfter bekendtskabet mellem Kejserinden og overgartneren, samt ét (poststemplet 1923) fra Grevinde Musse Scheel til samme Ingeborg Winther, hvor Grevinden forsøger at gøre krav på nærværende cigaretetui. Førstnævnte brev er skrevet på Dronning Alexandra af Englands brevpapir, idet lillesøsteren, Kejserinde Dagmar, var på besøg her. (3).

Mesterstemplet JT er en tilsyneladende endnu uregistreret mester, men det kendes bl. a. fra et russisk kaffe- og theservice af sølv stemplet hos Morosov i Moskva 1896–1908 samt på et cigaretetui fra Skt. Petersborg 1896–1908, forhandlet af A. D. Ivanov i Skt. Petersborg. Der er derfor efter al sandsynlighed tale om, at JT var en underleverandør til andre sølvsmede.

Proveniens: Gave fra Kejserinde Dagmar af Rusland til overgartner N. Christenensen på Hvidøre Slot, nord for København. Hvidøre Slot blev købt af Kejserinde Dagmar og søsteren, Dronning Alexandra af England, i fællesskab 1906. Efter den russiske revolution i 1917 blev Hvidøre Slot residens for Kejserinde Dagmar fra 1919 og til hendes død i 1928. Efter Overgartner N. Christensens død i 1923 arvedes cigaretetuiet af hans niece, Ingeborg Winther. Herefter Ingeborg Winthers barnebarn til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. maj.

Russisk kunst, 7. juni 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK