Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Morgenrøde over heden. Sign. M. A. 95. Olie på lærred. 25 × 43.
Proveniens: Kunstnerens datter Helga Ancher, hendes dødsboauktion Bruun Rasmussen 193, 1966 nr. 125. Bruun Rasmussen Vejle auktion 110, 2007, nr. 109, afb. s. 56. Bruun Rasmussen auktion 908, 2022 nr. 102, afb. s. 129.