2433/​34

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5×16.

Litteratur: Gengivet og afbildet i: Suzanne Ludvigsen: “Maleren Dankvart Dreyer”, Bind 1. Forlaget Vandkunsten, oeuvrekatalog nr. 28, s. 37.

Udstillinger: Kunstforeningen 1912, kat. 50; Fyns Stiftsmuseum 1952, kat. 55.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansen (1912); Ingeniør P. N. Holst (1921); Fru Frederikke Holst, København (1952); Kunsthallens auktion 227, 1957, kat. 38.

Talrige krakeleringer. Få minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.

I Aarhus
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?