Dansk barok lågkrus af sølv, cylinderformet korpus, hængslet og hvælvet låg, indfældet med forgyldt medalje med profilportrætter af Kong Frederik III og dronning Sophie Amalie af Danmark samt deres valgsprog på latin, omkranset af indgraverede ejernavne Andreas Pedersen Foborg - Barbra Michelsen Mule, svungen hank med perlestaf, gæk og tre fødder i form af stående løve med bold, korpus overalt punslet med stiliserede blomster og bladværk. Mester Dionis Willadsen, Næstved 1663–1693. Vægt 671 g. H. 15,5 cm.
Medaljen som den i låget blev overrakt Københavns borgmestre og stadskaptajner af kongen i 1661. Det må antages, at Barbra Michelsen Mule var ud af den danske uradelsslægt af samme navn med tilknytning til Odense. Hun var muligvis født efter 1650 som datter af Mikkel Mule og Pernille Hansdatter Backer.
Proveniens: Hidhørende fra en sjællandsk herregård. Lågkruset var del af et fideicommis, der blev oprettet for ca. 125 år siden og først opløst inden for de senere år. Lågkruset har ikke været handlet siden fideicommiset blev grundlagt.
Kommissionsbud