924/​38

Alexandr Mikhailovich Gerasimov (f. Michurinsk (Kozlov), Tambov Oblast 1881, d. Moskva 1963)

Opstilling med hvide og lilla syrener i to vaser ved en tekop på et bord, til højre et kig fra verandaen til den solrige have. Sign. A. Gerasimov 1955 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 144×147.

Gerasimov studerede ved Moskva Skolen for Malerier, Skulpturer og Arkitektur 1903–1915. Her blev han en forkæmper for den traditionelle og realistiske repræsentationskunst imod avantgarden. Senere var hans hans kunstneriske stil generelt en kombination af akademisk realisme med et let impressionistisk udtryk. Gerasimov blev meget kendt for at male portrætter, landskaber, opstillinger og folketyper.

Proveniens: Gave til Landsforeningen til Samvirke mellem Danmark og Sovjetunionen i 1960’erne fra generalsekretær i Sovjetunionens kommunstiske parti Nikita Sergejevitj Khrusjtjov (1894–1971). Maleriet blev dog opbevaret i nogle år, da landsforeningen ikke havde plads til det noget sted. Det kom derfor først til sin ret, da den sovjetiske stat i 1975 erhvervede huset, Vestervoldgade 11 i København, til landsforeningen. Bygningen blev et kulturcenter, kaldet ”Venskabshuset”, og maleriet blev hængt op i hallen. Landsforeningens arbejde var bl.a. kulturudveksling som f.eks. sovjetiske ballet- og teaterforestillinger eller kunstudstillinger i København. Ved disse arrangementer var Ingmar Kurt Wagner (1921–1997) altid foregangsmand og kontaktperson. Han var folketingsmedlem for Danmarks Kommunistiske Parti 1953–1957 og i en lang årrække ligeledes partisekretær og international sekretær. Hertil var Ingmar Kurt Wagner 1974–1992 næstformand for landsforeningen. Ved Sovjetunionens fald i 1992 skiftede institutionen navn til Dansk-Russisk Forening og i bygningen skulle der ryddes op i inventar fra kommunismens dage. Maleriet af Gerasimov tilfaldt Ingmar Kurt Wagner, som havde det hængende i sit hjem til sin død, hvorefter hans datter arvede maleriet. Det afhændes nu på auktion af hans barnebarn, bosiddende i Danmark. Har har fortalt ovenstående proveniens og kan godt selv erindre maleriet hængende både i Vestervoldgade 11 samt senere hos sin morfar og mor.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?