900/​35

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Blomstrende rhododendrons i haven ved Tuxens hus i Skagen. Sign. L. Tuxen 1926. Olie på lærred. 64×49.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 1254.

Tuxen nævner i sine erindringer, at den danskfødte dronning Alexandra af England anbefalede ham, at plante rhododendron i sin have i Skagen. Buskene blev bestilt hos en dansk gartner i Gent. I følge Tuxen var det første gang man forsøgte at dyrke denne plante i Skagen. Haven blev berømt for sine flotte buske og den dag i dag er det prægtigt syn, når de blomster i haven ved Dagminne. Tuxen selv malede flere gange de farvestrålende buske.

Seller informs: Maleriet fremtræder fejlfrit

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

150.000–250.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK