Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016)
Unika opal, lapis lazuli, perle- og diamanthængesmykke “Drømmen” af 18 kt. guld prydet med ansigt udskåret i opal omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 3.00 ct., udskåret lapis lazuli og orientalsk perle. Farve: G-H. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 102 g. Perlediam. 11 mm. Vedhæng 7×8 cm. L. ca. 61 cm. Signeret Griegst. 1985.
Smykket “Drømmen” er afbildet i bogen “Arje Griegst: Guldsmed, designer og billedhugger” af Kertin Wickman, Forlaget Vandkunsten, 2013 på forsiden og s. 170 og 375.