1505/781
Dansk snedkermester
Væghængt pibeskab af af teak, front med indlægninger af lyst og mørkt træ i form af piber. 1960'erne. H. 70. B. 50. D. 19,5.
Købt af nuværende ejer i 1969. Indvendig skilt fra pibeforretningen Pibe Dan i København.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Låge med finérafslag. Top med tre borehuller.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
Vurdering
Hammerslag