Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Equisse pour 'Les Amants' / Skitse til ”De elskende". Tegning no. 198. Sign. Estève 33. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 28×38.
Udstillet: “Estève”, Statens Museum for Kunst, København, 1961, kat. nr. 164. Proveniens: Galerie Villand-Galanis, Paris. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020