919/​50

Carl Dahl (f. Fåborg 1812, d. Frederiksberg 1865)

Dampskibet Geiser og en kanonbåd i Alssund ud for Sønderborg Slot under kampen ved Sundeved i 1848. Usigneret. Olie på lærred. 78×109.

Litteratur: R. Steen Steensen: “Flåden gennem 450 aar”. 1961. Slaget omtalt s. 121–122 og maleriet gengivet s.123.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK