Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
En skagensfisker i sydvest. Sign. M. A. 13. Olie på træ. 42×32.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1813, 2018 nr. 3.
Kommissionsbud