2446/​564

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Armstol af cubamahogni, løs sædehynde betrukket med dybthæftet patineret naturskind skind med knapper. Model 4283. Designet 1944. Udført hos Fritz Hansen, 1975. Sølvplade i ryggen stemplet Fritz Hansen EFT 14/400, Hans J. Wegner, 1975.

I 1974–1975 besluttede Fa. Fritz Hansen at lave en specialproduktion af “Kinastolen” i cubamahogni. I 40 år, siden 1934, havde firmaet haft cubamahogni liggende på lager i et skur, og man anslog, at man kunne fremstille 400 stole. Hver stol blev forsynet med en sølvplade nederst på rygstykket, nummereret med pågældende nummer ud af 400, firmanavn og Hans J. Wegners trykte signatur.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hynde med patina, herunder pletter og skjolder. To løse knapper er tapet til sæde.

I Lyngby
Vur­dering

30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?