921/​21

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Landskab ved Kallerup med en Mark, der skraaner op til h. Telegrafstænger til v.” Sign. L.A. Ring 1906. Olie på lærred. 38×60.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, 1910, nr. 570.

Proveniens: Fabrikant Chr. Jeppesen (1910). Bruun Rasmussen auktion 208, 1967 nr. 247, afb. s. 61.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK