Hugo V. Pedersen (f. København 1870, d. Holte 1959)
“Asiens stolthed”. To mænd med deres dromedarer ved floden Yamuna, i baggrunden Taj Mahal. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 121,5×197.
Taj Mahal er et elfenbenshvidt marmormausoleum på højre bred af floden Yamuna i Agra, Uttar Pradesh, Indien. Det blev bestilt i 1631 af den femte Mughal-kejser, Shah Jahan (r. 1628–1658), til at huse graven til hans elskede hustru, Mumtaz Mahal; det huser også selve Shah Jahans grav. Graven er midtpunktet i et 17 hektar stort kompleks, som omfatter en moské og et gæstehus, og er beliggende i formelle haver afgrænset på tre sider af en mur. Det er et af verdens syv vidundere.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 452, 1983 nr. 183.