916/​312

Søslaget i Køge Bugt d. 1. juli 1677, sølvmedaille u. år (1686?), Christoper Schneider, G 124, Ossbahr 67, Lange 77B, Beskrivelsen (KMMS) 167b, JS 344, MEM 11.507, 128 mm, 668 g - smuk, mørkt iriserende patina. Af største sjældenhed og af uovertruffen historisk betydning.

Denne ikoniske medaille, der rager op som et uovertruffent monument i dansk medaillehistorie, er intet mindre end verdens største prægede barokmedaille. Stykket blev da også af både kunstneriske og tekniske årsager vidt berømt på tværs af landegrænser, og i mere end 100 år efter deres skabelse blev de originale stempler brugt til at præge eksemplarer til prominente udenlandske personer, som den danske konge håbede at imponere. Desværre pådrog adversstemplet sig ganske tidligt en revne, der med tiden blev længere, hvilket imidlertid gør det muligt at opstille en form for relativ kronologi over de enkelte afslag. De markante revner, der omtrent svarer til et sølveksemplar på Nationalmuseet af samme vægt (jvf. M. Märcher, 2015, Fig. 2.6), viser, at prægningen af det foreliggende eksemplar formentlig må have fundet sted i årene efter år 1800.

På forsiden ses kongens monogram centralt placeret omgivet af latinske bibelcitater, der skulle referere til kongens tre markante sejre i Den Skånske Krig, 1675–1677 (Øland, Langeland, og Køge Bugt). Det er dog den svimlende detaljerige bagside, der først og fremmest har givet denne medaille sin position som en af verdens mest imponerende og efterspurgte medailler. Den viser det afgørende øjeblik i slaget, hvor det svenske linieskib Mars må stryge flaget i kampen med kongens navneskib “Christianus Quintus”. I virkeligheden tilfaldt denne ære dog linieskibet “Tre Løver”, men dels for dels for at symbolisere den danske konges sejr over svenskernes krigsgud og dels for at hædre admiralen, Niels Juel, for hvem “Christianus Quintus” var flagskib", har Schneider tilladt sig en vis kunstnerisk frihed.

A highly detailed and beautifully toned example of this famous type, which is incredibly rare in the market. The world's largest Baroque medal and the Jewel in the crown of any collection of historical naval medals.

Proveniens: Antikvitetshandler Ulf Georg Nielsen, København (Eksemplaret ikke registreret af Bernhard Brekke i dennes opgørelse i NNUM 1992).

Quality

EF

Auction

Coins & Medals, 7 November 2023

Category
Estimate

300,000–400,000 DKK

Sold

Price realised

440,000 DKK

18 bids

When Bidder Bid
440,000 DKK
420,000 DKK
400,000 DKK
380,000 DKK
360,000 DKK
340,000 DKK
320,000 DKK
300,000 DKK
290,000 DKK
280,000 DKK
270,000 DKK
260,000 DKK
250,000 DKK
240,000 DKK
230,000 DKK
220,000 DKK
210,000 DKK
200,000 DKK