2413/246
George III bogskab af mahogni, front med to låger af glas hvorbag hvilke regulerbare hylder, herunder to låger, hvorbag rum til opbevaring. Dekoreret med intarsia samt ornamentik på top. England, 18. årh.s slutning. H. 212. B. 111. D. 42.
Brugsslitage. Ridser, mærker samt mindre afslag. Manglende bagbeslag til lås på glaslåge. Manglende nøglehul på nederste skab, dette medfølger dog. Nøgle medfølger ikke. Løs pynteliste på nedre skab samt afslag på øvre pynteliste.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag