921/​1004

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 589”. Tremmebænk af patineret eg med gennembrudt sæde, opsat på tilspidsende ben. Formgivet 1953. Udført 1950–1960'erne hos snedkermester Johannes Hansen, stemplet herfra. H. 31. L. 141. B. 51.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre skjolder.

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel