Jørgen Nash (f. Vejrum 1920, d. Örkeljunga 2004)
“Ringen är sluten”, 1964. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media relief på skabslåge. 48×44. (6954)
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København (stemplet på bagsiden).
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016