2315/​264

Anders Lundelius (f. 1747, d. Stockholm 1823)

Gustaviansk sekretær af frugttræ indlagt med marquetteri. Signeret med sort blæk 'And:...'. Stockholm, 18. årh.s. slutning. H. 89 cm. W. 101 cm. D. 89 cm.

Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. april 2023

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag