2040/843
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, top af glas. Udført og mærket hos E. Kold Kristensen. H. 32,5. L. 80. B. 80.
Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre direkte hos E. Kold Christensen i 1973.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stel med nogle rustmærker. Glasplade med nogle afslag.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag