895/233
Nils Berg (f. 1721, d. Stockholm 1794, )
Gustaviansk standur af bemalet og forgyldt træ, dekoreret med kineserier, værk med kalender. Rund skive af bemalet metal, sign. Niels Berg, Stockholm. 18. årh.s anden halvdel. H. 200. B. 58. D. 20.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020
Vurdering
Hammerslag