895/​233

Nils Berg (f. 1721, d. Stockholm 1794, )

Gustaviansk standur af bemalet og forgyldt træ, dekoreret med kineserier, værk med kalender. Rund skive af bemalet metal, sign. Niels Berg, Stockholm. 18. årh.s anden halvdel. H. 200. B. 58. D. 20.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK