Fin sølvbeslået langløbet flintlåspistol af Schmeisser i Eisenach dateret 1729 muligvis udført for Johan Wilhelm hertug af SachsenEisenbach og skænket til den baron de Lutzov, hvis navn står på piben. Kolbekappe med fin grotesk maske og lange smalle sporer, tomskildt i form af to løver der holder et kronet skjold hvori HW. Flad lås med udskåret og forgyldt flig mærket SCMEISSER 1729 i skriftbånd samt A EISENNACH, gennembrudt slynget sideblik i sølv med dragehoved og i midten medaljon med antik krigerbuste, ca. 37 cm. lang bagtil ottekantet fortil rund pibe i kaliv´´´er ca. 15 mm. med overgangen markeret af guldindlægning og udskæring mærket BARON DE LUTZOW i guld på ryggen.