Niels Lergaard (f. Vorup 1893, d. København 1982)
“Sort Fjæld og hvid hest”, 1952–1953. Sign. Niels Lergaard; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 70×85.
Mindre krakeleringer samt overflade afskalninger i ene træ (se foto).