2443/201
Et par kinesiske hatstands af porcelæn, dekoreret i farver med fugle og blomster med spejlvendt motiv. Monteret som lamper. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 29,5 cm. (2)
En med lidt dybt glasurafslag ved klippe samt afslag i åbning. Begge med fyld i bunden. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag