Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol af kirsebær. Sædehynde betrukket med dybthæftet, patineret naturskind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1994.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 6, juni 1944, s. 90. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker. Hynde med patina og to manglende knapper.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024