1840/​9545

Flavio Poli, tilskrevet (f. 1900, d. 1984)

Seks “Sommerso” skåle af klart glas, indlagt med glas i blå, rosa, violette, rødlige samt gule nuancer. Ej signeret, Udført hos Seguso Vetri d'Arte, Murano, Italien. H. 6,5–7. L./Diam. ca. 8–22. (6)

Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Skål med nogle få minimale afslag på bund.

Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK