1435/939
Italiensk design
Femarmet lysekrone af messing med kræmmerhusformede skærme af messing og glas. 1950–60erne. H. 62. Diam. 55.
Almindelig brugsslitage. Nogle enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. august 2014
Vurdering
Hammerslag