1341/134
Dansk senempire sofa af mahogni, prydet med bladværk og volutter, betrukket med sort hestehår i rådhusmønster. 19. årh. H. 87. B. 203. D. 64.
Falmet. Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader.
Ældre malerier og møbler, 7. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag