2426/​80

Lorenz Nielsen (f. 1739, d. 1821)

Sønderjysk Louis XVI skab af egetræ, top med gennembrudt galleri, front med to døre, herunder to skuffer. 18. årh.s slutning. H. 200. B. 157. D. 68.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Nøgle medfølger. Fremstår med delvis nyere gallerikant.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

29 bud

1159786 (Autobud) 6.500 DKK
895286 6.500 DKK
1159786 (Autobud) 6.000 DKK
895286 6.000 DKK
1159786 (Autobud) 5.500 DKK
895286 5.000 DKK
1159786 (Autobud) 4.800 DKK
895286 4.800 DKK
1159786 (Autobud) 4.600 DKK
895286 4.400 DKK
1159786 (Autobud) 4.200 DKK
895286 4.000 DKK
1159786 (Autobud) 3.800 DKK
895286 3.800 DKK
1159786 (Autobud) 3.600 DKK
895286 3.400 DKK
1159786 (Autobud) 3.200 DKK
811684 3.200 DKK
1159786 (Autobud) 3.000 DKK
895286 2.900 DKK
1159786 (Autobud) 2.800 DKK
811684 2.700 DKK
1159786 (Autobud) 2.600 DKK
848160 2.500 DKK
1159786 2.400 DKK
848160 2.300 DKK
1159786 2.200 DKK
848160 2.100 DKK
1108961 2.000 DKK