1503/213
Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af elmetræ, urskive af messing med graveringer, timekrans med romer- og arabertal, værk med sekundviser og månefase. 18. årh.s slutning. Sign. M. Wied, Satrup. H. 220.
Lodder og pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Kasse med ormhuller, finerskader, revner i træet og skæv dør.
Ældre malerier og møbler, 12. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud