924/​902

Jens Vilhelm Dahlerup, tilskrevet (f. Norup 1836, d. København 1907)

Kunstnerstol af nøddetræ med indlægninger af ibenholt og frugttræ i form af ornamentik og tranedans. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået rødt farvet skind. Udført halvdel af det 19. årh. hos Snedkerfirmaet Severin & Andreas Jensen.

Proveniens: Carl og Othilia Jacobsen, siden nedarvet i familien.

Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen [red.]: “Herculanum paa Sjælland”, afb. figur 232, s. 254.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?