2431/​566

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Superellipse”. Spisebord med udtræk samt to underliggende tillægsplader, klemben af forkromet stål, plade af hvid laminat med alukant. Model B619. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2007. H. 72,5. L. 180/300. B. 120. (3)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?