Rokoko hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv, rigt drevet og graveret med rocailler, kæmninger og bladværk, låg prydet med klar glasflus, fodstykke med balsamgemme, punslet med ejerinitialer og datering OHS 1765. Mester Lars Nielsen Møller, København ca. 1765. Vægt 25 g. H. 5,5 cm.
Proveniens: Professor Oluf Thomsens samling. Herefter forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).
Sælger oplyser: fremstår med alders- og brugsslitage
Kunst, antikviteter & design, 4. november 2021
33 bud