Kjeld Hansen (f. Bregninge på Falster 1919, d. 2012)
“Byggeplads”. Sign. KH 50. Olie på lærred. 70×60.
Udstillet: Kunstforeningen, 1959, kat. nr. 9. Proveniens: Højesteretssagfører Oskar Bondo Svane (1899–1987)
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Moderne kunst og design, 6. juni 2023