903/​65

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2021.

“Selvportræt med kone og barn”. Jens Juel i blommefarvet dragt med lange hvide strømper, Rosine i gråblå kjole, hvidt fichu, som barnet stikker hånden ind under og løfter. Studie. 1792. Usigneret. Olie på lærred. 31×27.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 576.

Proveniens: Generalkonsul Th. Olesen købte det muligvis på Koefoeds auktion 25. oktober 1815 nr. 17: “Ligeledes en original esquisse (skitse) af Juel, forestillende ham selv med kone og barn”. Enkefru Verdier og andre, auktion 13. april 1908 nr. 78: “Familiegruppe af Jens Juel?”, købt af kunsthandler Larsen. En auktion 15. april 1921 nr. 26. Bruun Rasmussen auktion 465, 1984 nr. 200, afb. s. 65.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK