Signeret Isfahan tæppe, Persien. Sjældent design uden hovedborter og ottetakkede stjernemedaljoner. Knyttet på silkekæde med korkuld. Signeret: Iran Isfahan Seeyed Mohamad Sanaye. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 231×146.
Proveniens: Dansk privatsamling, tidligere i den velrespekteret købenkavnske tæppehandler Michael Brüels samling.
Kommissionsbud