2426/​510

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Stor trommespillende garderfigur af træ dekoreret med blå, hvid, mørkerød, gylden og sort bemaling. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet. H. ca. 127.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små afskalinger i bemaling. Basens højre side forsynet med øsken.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

915816 8.500 DKK
164145 8.000 DKK
924914 7.500 DKK
1100635 7.000 DKK