August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895)
“Børn ved Stranden”. To soppende børn ved Aalsgaarde i Nordsjælland. Sign. A. Schiøtt. 1887. Olie på lærred. 90×117.
Udstillet: Charlottenborg 1887 nr. 342.
“Badende Børn. Motivet fra Aalsgaarde”, 1884, der regnes blandt August Schiøtts hovedværker, blev solgt for 460.000 kr på Bruun Rasmussen Vejle auktion 73 del 1, 2000 nr. 989, afb. s. 153 og på omslaget.