2416/531
Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
“Kandidaten”. Tre pers. sofa af teak. Hynder i sæde og ryg betrukket med dybthæftet, brunt/grønt skind. Udført hos Olof Persons Fåtöljindustri (OPE), Sverige. L. 192.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og krakeleringer. Nyere gjorde i bund.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag