2416/​531

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

“Kandidaten”. Tre pers. sofa af teak. Hynder i sæde og ryg betrukket med dybthæftet, brunt/grønt skind. Udført hos Olof Persons Fåtöljindustri (OPE), Sverige. L. 192.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds og krakeleringer. Nyere gjorde i bund.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK